Pilski Ranking Języków Programowania - Pilska Szkoła Programowania

by Dariusz Kacban
3 lata ago
2010 Views

Chcesz zacząć naukę języka programowania ale nie wiesz jaki język wybrać? Nie zgaduj tylko podejmij mądrą decyzję bazując na popularności języków. Z tego artykułu dowiesz się jaki język programowania warto opanować w 2020 roku.

Metoda wyboru

Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, którego języka warto się uczyć poznajmy ranking TIOBE czyli wskaźnik popularności języków programowania. Pozycja w rankingu zależy m. in. od liczby programistów piszącym w danym języku oraz danych z wyszukiwarek internetowych takich jak Google czy Bing.

TOP 10 najpopularniejszych języków

Oto 10 pierwszych pozycji rankingu TIOBE na dzień dzisiejszy (grudzień 2019):

 1. Java
 2. C
 3. Python
 4. C++
 5. C#
 6. Visual Basic .NET
 7. JavaScript
 8. PHP
 9. Objective-C
 10. SQL

Według twórców tego rankingu 4 tych języków pretendują do miana najpopularniejszego języka roku 2019. Są to Java, C, Python oraz C#.

Język C

Język C swój wzrost popularności zawdzięcza rosnącemu wykorzystaniu go w czujnikach i urządzeniach, które wysyłają informacje do chmury w celu analizy. Ten trend nazywamy Internet of Things. Prawdopodobnie gdyby nie moda na IoT to język C miałby dużo niższą pozycję. 

Python

Język Python z kolei był językiem roku 2018. Jego prosta składnia czyni go językiem łatwym w nauce przez co zyskuje popularność wśród osób uczących się programowania.

Java i C#

Języki Java i C# natomiast są niekwestionowanymi liderami w świecie aplikacji bankowych, ubezpieczeniowych i korporacyjnych. Języki te kojarzą się z dużymi monolitycznymi aplikacjami. Jednak w roku 2019 ten przesąd jest już nieaktualny gdyż w zasadzie standardem stało się budowanie aplikacji w architekturze mikroserwisów, które można wdrożyć bez przerw w działaniu aplikacji za sprawą technologii Kubernetes.

Znam jeden język programowania – czy to wystarczy?

W małych projektach czasami wystarczy znajomość jednego języka. Jest to jednak chyba rzadka sytuacja. Czasami trzeba znać kilka technologii takich jak C#, Java, Javascript, Python jednocześnie. Mówię tu o odpowiednio dużych systemach, które składają się z wielu współpracujących ze sobą aplikacji z których każda może być napisana w innym języku. Ja na przykład w aktualnym projekcie korzystam z języków: C#, Powershell, SQL, F#, Javascript.

Chcę pracować w Pile. Który język wybrać?

Trzeba powiedzieć, że ranking TIOBE jest rankingiem globalnym i nie zawsze pasuje on do lokalnego rynku IT. Tak jest w przypadku Piły gdzie na próżno szukać ofert pracy w językach Objective-C, C czy C++.

Pilski Ranking Języków Programowania

W oparciu o liczbę czynnych programistów w Pile i okolicach oraz liczbę ofert pracy stworzyliśmy nasz własny ranking.

Poznajcie Pilski Ranking Języków Programowania

 1. C#
 2. Python
 3. PHP
 4. SQL
 5. Javascript
 6. C

Bezsprzecznie najbardziej pożądaną umiejętnością w Pile jest programowanie w C#. C# to bardzo uniwersalny język programowania i dlatego jest używany w firmach takich jak SII Polska, Quad Global IT Solutions czy Media Expert.

Dużo dalej, na drugim miejscu jest język Python który jest używany na przykład w STX Next i Mirumee i zaraz potem PHP używany przez firmę Sun Group. Zauważ, że w rankingu pilskim nie ma lidera listy TIOBE, czyli Javy. Kolejność języków również jest inna ze względu na specyfikę i rozmiar lokalnego rynku.

Więc jeśli chcesz mieszkać i pracować w Pile to nauka C# jest strzałem w dziesiątkę. Warto poświęcić trochę czasu na systematyczną naukę C#, ponieważ zagwarantuje Ci to stabilną i ciekawą pracę przez wiele lat biorąc pod uwagę globalną popularność języka, która w ciągu ostatniego roku odnotowała wzrost o ponad 1 procent.

Podsumowanie

Wybór języka zależy od tego gdzie chcesz pracować. Ale jeśli planujesz pracować jako programista w Pile to zdecydowanie najpewniejszym wyborem będzie nauka języka C#.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *