Pilski Ranking Języków Programowania - Pilska Szkoła Programowania

by Dariusz Kacban
11 miesięcy ago
987 Views

Chcesz zacząć naukę języka programowania ale nie wiesz jaki język wybrać? Nie zgaduj tylko podejmij mądrą decyzję bazując na popularności języków. Z tego artykułu dowiesz się jaki język programowania warto opanować w 2020 roku.

Metoda wyboru

Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, którego języka warto się uczyć poznajmy ranking TIOBE czyli wskaźnik popularności języków programowania. Pozycja w rankingu zależy m. in. od liczby programistów piszącym w danym języku oraz danych z wyszukiwarek internetowych takich jak Google czy Bing.

TOP 10 najpopularniejszych języków

Oto 10 pierwszych pozycji rankingu TIOBE na dzień dzisiejszy (grudzień 2019):

 1. Java
 2. C
 3. Python
 4. C++
 5. C#
 6. Visual Basic .NET
 7. JavaScript
 8. PHP
 9. Objective-C
 10. SQL

Według twórców tego rankingu 4 tych języków pretendują do miana najpopularniejszego języka roku 2019. Są to Java, C, Python oraz C#.

Język C

Język C swój wzrost popularności zawdzięcza rosnącemu wykorzystaniu go w czujnikach i urządzeniach, które wysyłają informacje do chmury w celu analizy. Ten trend nazywamy Internet of Things. Prawdopodobnie gdyby nie moda na IoT to język C miałby dużo niższą pozycję. 

Python

Język Python z kolei był językiem roku 2018. Jego prosta składnia czyni go językiem łatwym w nauce przez co zyskuje popularność wśród osób uczących się programowania.

Java i C#

Języki Java i C# natomiast są niekwestionowanymi liderami w świecie aplikacji bankowych, ubezpieczeniowych i korporacyjnych. Języki te kojarzą się z dużymi monolitycznymi aplikacjami. Jednak w roku 2019 ten przesąd jest już nieaktualny gdyż w zasadzie standardem stało się budowanie aplikacji w architekturze mikroserwisów, które można wdrożyć bez przerw w działaniu aplikacji za sprawą technologii Kubernetes.

Znam jeden język programowania – czy to wystarczy?

W małych projektach czasami wystarczy znajomość jednego języka. Jest to jednak chyba rzadka sytuacja. Czasami trzeba znać kilka technologii takich jak C#, Java, Javascript, Python jednocześnie. Mówię tu o odpowiednio dużych systemach, które składają się z wielu współpracujących ze sobą aplikacji z których każda może być napisana w innym języku. Ja na przykład w aktualnym projekcie korzystam z języków: C#, Powershell, SQL, F#, Javascript.

Chcę pracować w Pile. Który język wybrać?

Trzeba powiedzieć, że ranking TIOBE jest rankingiem globalnym i nie zawsze pasuje on do lokalnego rynku IT. Tak jest w przypadku Piły gdzie na próżno szukać ofert pracy w językach Objective-C, C czy C++.

Pilski Ranking Języków Programowania

W oparciu o liczbę czynnych programistów w Pile i okolicach oraz liczbę ofert pracy stworzyliśmy nasz własny ranking.

Poznajcie Pilski Ranking Języków Programowania

 1. C#
 2. Python
 3. PHP
 4. SQL
 5. Javascript
 6. C

Bezsprzecznie najbardziej pożądaną umiejętnością w Pile jest programowanie w C#. C# to bardzo uniwersalny język programowania i dlatego jest używany w firmach takich jak SII Polska, Quad Global IT Solutions czy Media Expert.

Dużo dalej, na drugim miejscu jest język Python który jest używany na przykład w STX Next i Mirumee i zaraz potem PHP używany przez firmę Sun Group. Zauważ, że w rankingu pilskim nie ma lidera listy TIOBE, czyli Javy. Kolejność języków również jest inna ze względu na specyfikę i rozmiar lokalnego rynku.

Więc jeśli chcesz mieszkać i pracować w Pile to nauka C# jest strzałem w dziesiątkę. Warto poświęcić trochę czasu na systematyczną naukę C#, ponieważ zagwarantuje Ci to stabilną i ciekawą pracę przez wiele lat biorąc pod uwagę globalną popularność języka, która w ciągu ostatniego roku odnotowała wzrost o ponad 1 procent.

Podsumowanie

Wybór języka zależy od tego gdzie chcesz pracować. Ale jeśli planujesz pracować jako programista w Pile to zdecydowanie najpewniejszym wyborem będzie nauka języka C#.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *