"Pracę programisty mogę polecić każdemu kto lubi stale się rozwijać i uczyć" - mówi Damian Wysocki, programista Python w wywiadzie dla Pilskiej Szkoły Programowania. - Pilska Szkoła Programowania

by Dariusz Kacban
3 lata ago
2320 Views

Pamiętasz moment, w którym podjąłeś decyzję o zostaniu programistą?

Pamiętam, że już w podstawówce interesowałem się programowaniem, choć wtedy jeszcze nie do końca wiedziałem co robię. Bawiłem się w stawianie serwerów do gier mmorpg, trochę przerabiałem klienty do gier oraz tworzyłem lub modyfikowałem jakieś proste skrypty.

Decyzję o zostaniu programistą podjąłem na pierwszym roku studiów elektrotechniki. Doszedł nam przedmiot programowanie i jednym z zadań domowych było napisanie prostego programu używając wszystkich dostępnym pętli w C++. Program ten symulował zachowanie bankomatu podczas wpisywania kodu PIN. Były 3 próby, po czym program się blokował. Niby taki prosty program, ale wtedy zrozumiałem, że za pomocą programowania można stworzyć/zaprogramować dosłownie wszystko.

Co najbardziej Cię zainteresowało w pracy programisty?
Najbardziej interesującym w byciu programista jest różnorodność branż w których można mieć okazje pracować. Przez 3 miesiące można pracować dla startuppu z branży fintech, a potem zmienić projekt i zacząć prace dla wielkiej korporacji z branży farmaceutycznej czy motoryzacyjnej. Na świecie jest jeszcze mnóstwo programów do napisania i to jest w tym wszystkim najciekawsze. Z racji tego ze żyjemy w czasach wielkiej digitalizacji świata, pracując jako programista można mieć realny wpływ jak ten cyfrowy świat będzie wyglądał.

Życie pokazuje przypadki, że programistą zostaje tapicer lub strażak. Jakie cechy Twoim zdaniem są pomocne w zmianie zawodu?

Przy zmianie zawodu najważniejsza będzie determinacja, moim zdaniem bez tego raczej nikt nie ma szans na zmianę zawodu i to nie tylko na programistę. Trzeba pamiętać, że taka osoba musi pracować minimum 8h, do tego dodać jakieś obowiązki, wyspać się i tak naprawdę nie zostaje dużo czasu na naukę programowania. Trzeba się zmusić żeby po 8h ciężkiej pracy usiąść jeszcze przed komputerem na minimum 1h i uczyć się programowania. Sam przeszedłem taka ścieżkę i wiem, że czasami jest ciężko i się nie chce.

Kiedy pytamy uczestników kursów programowania o wyzwania związane z programowaniem, to czasami słyszę, ze najtrudniej jest zacząć naukę. Możesz polecić jakieś strony na początek nauki?

Z racji tego ze sam zaczynałem od nauki pythona, mogę polecić stronę https://checkio.org/ są tutaj ciekawe zadania z pythona i JavaScript, określone są tez poziomem trudności. Jest to zrobione na kształt gry w której zdobywa się punkty wiec występuję tutaj element rywalizacji co dodaje trochę motywacji.
Zrobiłem tez kilka zadań na https://www.codewars.com/, na tej stronie mamy dużo większy wybór języków nie tylko python i JS, ale tez C, C#, czy PHP i wiele innych.
Mnie osobiście pomogły tez warsztaty z pythona organizowane przez STX Next pod nazwą PyPila. Miałem okazje napisać swoja pierwsza aplikacje pod okiem fachowców i to całkowicie za darmo! Początkującym również polecam chodzenie na meetupy, czasami na takich spotkaniach są tematy których początkująca osoba może nie zrozumiec, ale można poznać i porozmawiać z prawdziwymi programistami, a nawet więcej podczas aftera można z nimi wypić piwo, tak tak programiści tez czasem pija piwo, jak inni ludzie 

🙂

W naszej branży większość klientów to firmy z zagranicy. Zauważyłeś ze znajomość języka angielskiego ma olbrzymie znaczenie?

Język Angielski to tak naprawdę powinien być pierwszym jezykiem, jakiego powinniśmy się nauczyć przy programowaniu. Bez chociażby podstaw języka angielskiego nie jesteśmy w stanie nawet sensownie się uczyć, ze względu na to ze większość dokumentacji jest napisana właśnie w języku angielskim. Często interesujące nas kursy czy materiały są dostępne w języku angielskim. Jeśli chcemy być na bieżąco z nowinkami ze świata IT, tez myśmy znać angielski.

Wybrałeś język Python, ale to nie jedyne narzędzia, które musi opanować programista. Czego jeszcze używasz w codziennej pracy?

Poza samym językiem, warto też znać podstawy linuxa albo chociaż w miarę sprawnie się poruszać w tym systemie. Dodatkowo dochodzi nam system kontroli wersji, najpopularniejszy jest git. W web developmencie warto też znać podstawy html, ccs, a jak ktoś jeszcze zna podstawy javascript to nie będzie miał problemów ze znalezieniem pierwszej pracy. Warto też wybrać swój ulubiony IDE (dla pythona będzie to PyCharm) albo edytor tekstu (moim ulubionym jest sublime text 3), to bardzo usprawnia pisanie kodu.

Czy praca programisty jest stresująca?
To zależy, od tego jaki to projekt, jaki klient nam się trafi oraz na jakim etapie jest projekt. Jeśli dany produkt nie jest jeszcze na rynku to klient będzie chciał go jak najszybciej wypuścić żeby zacząć zarabiać na nim pieniądze, pod koniec deadlinu może się zdarzyć tak, ze po drodze się cos nie uda i zaczniemy się stresować. Czasami się okaże, ze wkradł się jakiś błąd który jest na produkcji i trzeba go naprawić ’na wczoraj’.

Wolisz pracować we frontendzie, czy backendzie?
Osobiście wole backend – czuje się bardziej spełniony, gdy cos po prostu działa, a nie wygląda. Dla mnie zadania na backendzie są dużo ciekawsze, rozwiązuje się zupełnie inne problemy niż na frontendzie.

Komu poleciłbyś pracę w branży oprogramowania?
Prace programisty mogę polecić każdemu kto lubi stale sie rozwijać i uczyć. Praca w branży w IT wymaga ciągłego dokształcania sie ze względu na bardzo szybki postęp technologii, prawie co tydzień wychodzą jakieś nowe frameworki czy nowe narzędzia. Jeśli lubisz komputery, interesujesz sie technologia, to myślę ze praca programisty może cie zainteresować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *