Zostań programistą i pracuj w Pile - Pilska Szkoła Programowania

by Dariusz Kacban
3 lata ago
805 Views

Co to jest git?

Git to system kontroli wersji stworzony przez Linusa Torvaldsa,  twórcę systemu operacyjnego Linux. Git pozwala przechowywać kod źródłowy oprogramowania i pozwala śledzić wszystkie zmiany w treści plików jakie kiedykolwiek miały miejsce.  Możemy dzieki temu ustalić kto i kiedy zmienił coś w kodzie aplikacji.

Każdy programista musi znać git

Tak.  Znajomość gita to konieczność.  Jeśli chcesz być świetnym programistą to musisz znać go perfekcyjnie.  Od twojej wiedzy bedzie zależało powodzenie projektów w których będziesz pracował. Git jest pierwszym narzędziem z którego korzystam po dołączeniu do nowego projektu.

Czy musisz znać Git na rynku pilskim?

Tak.  Nawet na niewielkim pilskim rynku jest konieczna znajomość gita.  Będziesz używał go pracując w firmach takich jak SII, STX Next,  czy Sun Group. Trochę inaczej jest gdybyś rozważał pracę w firmie Quad Graphics,  gdzie dominującym systemem jest SVN. Są tam jednak również projekty oparte o git.

Jak uczymy gita?

Jeśli chcesz poznać teoretyczne podstawy to mogę polecić Ci książkę Włodka Gajdy na temat gita.  Prosta,  klarowna i … co ciekawe od pierwszego dnia była przechowywana również w gicie. Włodek Gajda na jednym ze szkoleń,  w których uczestniczyłem prezentował listę commitów.  Pisanie książki to idealny przykład pokazujący ze git służyć może do celów innych niż przechowywanie kodu źródłowego oprogramowania.

Na początek trochę teorii sie przyda wiec warto te książkę zamówić juz dziś.  A jeśli chodzi o praktykę to na naszym szkoleniu Podstawowy Kurs Programowania zobaczysz jak stworzyć własne repozytorium w chmurze,  zainstakujesz gita,  stworzysz swoje pierwsze commity i wyślesz je do repozytorium rozwiązując przy okazji problemy,  które w pracy z gitem są gwarantowane.  A lepiej nauczyć sie rozwiązywać je na naszym szkoleniu w Pile aby u przyszłego pracodawcy już wykazać się wiedzą,  która wyróżnia najlepszych programistów.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *